Původ kávy
Tanzanie ohromuje širokou směsicí divoké přírody, kulturního bohatství a přírodních superlativů. V současné době je přibližně 38 % území země oficiálně chráněno jako národní parky nebo chráněné oblasti. K tomu je třeba připočíst nádherné pobřeží a zasněžené Kilimandžáro na severu. Uprostřed této rozmanitosti se nacházejí jedny z nejlepších afrických káv s komplexními chuťovými profily. Tanzanská produkce kávy se nachází především v okolí Kilimandžára na severu a na jižní vysočině Mbeya.
Oblast Mbeya na jihozápadě je známá svou úrodnou půdou, díky níž se zde daří výběrové kávě, kakau, čaji a koření. Jako poměrně odlehlá a nepříliš rozvinutá oblast má však Mbeya jedinečnou vlastnost. Káva se zde pěstuje na vysokých náhorních plošinách místo na strmých svazích. Pěstitelé v této oblasti se v létě setkávají s intenzivním slunečním svitem, ale také s vydatnými dešti v zimním období.
Farmáři obvykle pěstují kávu na území o velikosti v průměru 2 hektary. Ruční a selektivní sběr pouze zravlých třešní zajišťuje tu nejvyšší kvalitu kávy. Svou úrodu třešní následně farmáři dodávají do takzvaných "centrálních promývacích stanic" (CPU), malých stanic, které vlastní a provozuje 10-80 zemědělců z Isaiso AMCOS (Agricultural Marketing Cooperative Society). Družstva absolvují pravidelná školení v oblasti agronomie zaměřená na zlepšení kvality kávy a jejího zpracování. Tento konkrétní lot vyhrál národní soutěž pořádanou organizací Tanzanian Coffee Board.
Metoda zpracování
FULLY - WASHED
- Vodní lázeň, odstranění slupky
- Fermentace – chemické reakce
- Sušení
Mokrá metoda nebo také polopromytá, setkat se můžete i s názvy washed, fully washed či wet-processed, znamená proces zpracování, kdy jsou sklizené kávovníkové třešně umístěny do vodní lázně a jsou unášené proudem vody. Nezralé či defektní třešně se při tomto procesu oddělí, ostatní putují do loupacích strojů kdy je z nich odstraněna část dužiny.
Kávu pak čeká 12 – 72 hodin fermentace, při níž enzymy uvolňují lepkavou vrstvu dužiny od zrn.
Čistá zrna se pak dva týdny suší. To může probíhat ve strojové sušičce nebo přirozeně jako u naturální metody tj. na betonové ploše či afrických postelích, neméně důležité je v tomto procesu sušení zrnka neustále prohrabávat a na noc zakrývat.
VÝHODY
Kvalitnější oddělení zrna od dužiny.
Zdůrazňuje kvalitu zrna.‘
Dodává kávě zářivější chuť.
Vystihuje lépe původ a odrůdu kávovníkových zrn.
NEVÝHODY
Velké množství vody potřebné ke zpracování zrn.
Velmi nákladné.
Ne ve všech zemích je možné tuto metodu použít.
Riziko plísní při nesprávné fermentaci.
Jak kávu uchovávat?
- Ponechat v originálním balení
- Nedávat do lednice ani blízkosti kořenek
- Ideální je tmavé suché místo pokojové teploty
Kávu pražíme po menších dávkách vždy na základě poptávky abychom nevytvářeli zbytečné zásoby. Káva se tak k vám dostane v té nejlepší kondici.
Pro udržení aroma i chutě doporučujeme kávu nepřesypávat a ponechat ji v originálním obalu, který je opatřen zpětným ventilkem, který umožní kávě „dýchat“ tzn. přebytečně plyny z kávy odchází, vzduchu kvůli kterému káva ztrácí aroma se do obalu nedostane.
Žádná lednice! Kávu nedávejte do lednice, chová se totiž jako houba a nasaje nejen chutě, ale i vlhkost, rovněž není vhodné okolí kořenek.
Ideální je tmavé suché místo s pokojovou teplotou.